سوالات متداول درباره ارتودنسی

سوالات متداول درباره ارتودنسی

وقتی به دندانپزشک مراجعه کرده و برای شما یا کودکتان تشخیص انجام ارتودنسی داده می‌‌شود، سوالات زیادی ممکن است در ذهنتان درباره این موضوع شکل بگیرد.

در اینجا سعی شده به بخشی از سوالات متداول درباره ارتودنسی پاسخ داده شود.

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی شاخه‌ای از علم دندانپزشکی است که به تشخیص، جلوگیری و درمان بی‌نظمی و بدشکلی دندان‌ها و صورت اختصاص دارد.

به این نوع مشکلات در اصطلاح دندانپزشکی “مال اکلوژن” گفته می‌شود.

اکلوژن اشاره به هم‌ترازی دندان‌های بالا و پایین و نحوه قرار گرفتن صحیح آن‌ها بر روی یکدیگر دارد و شرایط انحراف از حالت نرمال دندان‌ها و جفت نشدن صحیح دندان‌های فک بالا و پایین را مال اکلوژن می‌نامند.

وظیفه ارتودنتیست تشخیص و درمان، و در مورد کودکان پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی است.

مال اکلوژن دندان‌ها به معنای عدم تراز بودن دندان‌ها است بنابراین وقتی فک بسته می‌شود بین دندان‌های موجو در دو قوس دندانی بالا و پایین بهم خوردگی و رابطه نادرستی وجود دارد.

این امر بسیار شایع است و در برخی افراد چندان جدی نیست اما در افرادی که این شرایط شدیدتر است، باید برای رفع مشکل حتما به ارتودنتیست مراجعه شود.

انجام ارتودنسی نیاز به تخصص خاصی در زمینه طراحی، کاربرد و کنترل دستگاه‌ها و ابزارهای اصلاحی فرم دندان مانند سیم و براکت، دارد تا بتوان دندان‌ها، لب‌ها و استخوان فک بالا و پایین را روی یکدیگر جفت کرده و توازن را به چهره بازگرداند.

ارتودنتیست کیست؟

ارتودنتیست دندانپزشکی است که در زمینه ارتودنسی دندان، تشخیص، پیشگیری و درمان مشکلات مال اکلوژن چهره و دندان‌ها آموزش‌های لازم را دیده و تخصص دارد.

معمولا تحصیلات متخصصص ارتودنسی بیشتر از یک دندانپزشک معمولی طول می‌کشد و تنها دندانپزشکانی که موفق به گذراندن دوره آموزش تخصصی این دوره شده باشند می‌توانند به عنوان یک ارتودنتیست فعالیت کنند.

دلایل بروز مشکلات ارتودنسی

مال اکلوژن یا بروز مشکلات در نافرمی و عدم تراز دندان‌ها ارثی یا اکتسابی است.

مشکلات ارثی معمولا شامل ازدحام تعداد دندان‌ها، وجود فضای بسیار زیاد بین دندانی، وجود دندان اضافی، از دست دادن یک دندان و بسیاری از مشکلات ساختاری فک، دندان‌ها و چهره می‌شود.

مشکلات اکتسابی ممکن است در اثر یک تروما مثل عادت به مکیدن انگشت شست در کودکی، گرفتگی مجاری تنفسی، مشکلات و بیماری‌های دندانی و از دست دادن زودهنگام دندان‌های شیری به وجود آیند.

بسیاری از این مشکلات نه تنها بر روی تراز بودن دندان‌ها تاثیر گذاشته بلکه رشد و فرم چهره را نیز کاملا درگیر خواهند کرد.

چگونگی تشخیص نیاز کودک برای انجام درمان‌های ارتودنسی

معمولا تشخیص ضرورت انجام درمان‌های ارتودنسی برای افراد عادی مشکل است زیرا ممکن است اتفاقات بسیاری درون دهان در حال جریان باشد اما دندان‌های ردیف جلو همچنان صاف باشند.

علاوه براین برخی مشکلات بسیار پیچیده هستند و نیاز به مراجعهبه یک متخصص دارند.

برای تشخیص بهتر باید از دندانپزشک خود کمک بگیرید یا مستقیما به دندانپزشک دارای تخصص ارتودنسی مراجعه کرده و از اون تقاضای معاینه کنید.

ارتودنتیست با تخصصصی که دارد به راحتی می‌تواند ارزیابی اولیه از وضعیت دندان‌ها داشته باشد و درصورت نیاز ادامه شروع روند درمان را توصیه کند.

نشانه‌ها و علائم زودهنگام وجود مشکلات ارتودنسی

با وجود اینکه تشخیص نیاز به درمان‌های ارتودنسی برای افراد عادی کمی مشکل است اما وجود علائم زیر می‌تواند نشانه‌ای برای مراجعه به یک متخصص باشد:

وجود ازدحام دندانی یا دندان‌هایی که روی یکدیگر قرار گرفته‌اند، وجود فاصله میان دندان‌ها، تراز نشدن دندان‌های بالا و پایین روی یکدیگر، شرایط که در آن دندان‌های جلوی بالایی بیش از ۵۰% از دندان‌های ردیف جلو پایین را می‌پوشانند.

اگر متوجه هر گونه تغییر فرم و بدشکلی در استخوان فک شدید، به احتمال زیاد کودک دارای مشکلات اسکلتی است که برای درمان ان باید به یک ارتودنتیست مراجعه کرد.

البته دقت داشته باشید که این‌ها فقط بخشی از علائم مشهود وجود مشکلات ارتودنسی در فرد هستند.

از چه سنی مراجعه به ارتودنتیست لازم است؟

انجمن دندانپزشکان امریکایی به این نکته تاکید دارند که بهتر است کودک از سن هفت سالگی تحت نظر و معاینه دندانپزشک و ارتودنتیست قرار بگیرد.

زیرا در این سن در صورت وجود مشکلی، ارتودنتیست به راحتی می‌تواند آن را شناسایی کرده و در صورت نیاز بهترین گزینه درمان را پیشنهاد دهد.

شناسایی زود هنگام مشکلات ارتودنسی و اقدام در جهت رفع این مشکلات و عیوب در کودکان اهمیت زیادی دارد بنابراین حتما مراجعه به دندانپزشک و در صورت نیاز ارتودنتیست را در دستور کار مراقبت از کودک خود قرار دهید.

ایرانگان بانک اطلاعات مشاغل و کسب و کارها

این مقاله توسط واحد محتوای سایت ایرانگانتولید شده و هرگونه کپی‌برداری از آن با ذکر منبع بلامانع است.

در مجله ایرانگان از مطالب علمی، آموزشی و تحقیقاتی بهرمند شوید و در سایت نیازمندی‌های ایرانگان همواره می‌توانید متخصصان مورد نیاز خود را در مشاغل مختلف آموزشی، خدماتی، پزشکی و صنعتی بیابید.

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها